Újabb gyanús összefonódás a hídpénzbotrányban

2024. április 09. 05:28

Az egyre tovább gyűrűző korrupciós botrányra Karácsonyék még nem adtak ésszerű magyarázatot.

2024. április 09. 05:28
KARÁCSONY Gergely; WALTER Katalin; TÜTTŐ Kata

Munkatársunktól

Gyanús kapcsolatra akadtunk a több száz milliós számlagyár működtetésével is gyanúsított Vig Mór, valamint a hídpénzbotrány új szereplője, Hegedüs Dániel ügyvéd között. Utóbbi ügyvédi irodája ugyanazon a címen található, mint Vig cége, a Sunstrike Kft., amelyhez másfélmilliárdnyi Lánchíd-pénz áramlott.

Mindez további kérdéseket vet fel a baloldalt és a főpolgármestert „karcolgató” baloldali korrupciós ügy kapcsán.

*

Újabb összefüggésre bukkantunk a hídpénzbotrány két kulcsfigurája, Vig Mór praxisától már eltiltott jogász, illetve Hegedüs Dániel ügyvéd között. Kiderült: a Lánchíd-pénzekkel kitömött, Vighez köthető Sunstrike Hungary Kft.-nek ugyanott, a Rómer Flóris utca 55. szám alatt van a székhelye, mint ahol Hegedüs ügyvédi irodája megtalálható.

Az interneten fellelhető céges információk a Sunstrike címeként a második emelet 1. ajtót tüntetik fel, miközben Hegedüs Dániel és a Hegedüs és társai ügyvédi iroda több forrás, így például egy idén február végén megjelent cikk szerint a második emelet 2. ajtó alatt érhető el.

A hivatalos adatok szerint ugyan Hegedüs Dánielnek nincs köze a Sunstrike-hoz, az azonos cím ugyanakkor megerősítheti a két férfival szembeni gyanút, de nézzük előbb az előzményeket!

Ahogy azt már többször megírtuk, Vig Mórt (aki nem mellesleg Vig Dávid Amnesty-vezér testvére) tavaly novemberben vették őrizetbe, majd tartóztatták le, miután belebukott egy sok száz milliós számlagyárba. 

A NAV 33 helyszínen tartott házkutatást és foglalt le pénzeket. Kiszálltak többek között Hegedüs Dánielhez is, aki ezek szerint részese lehet a bűncselekménynek. Ma már az is tudható, hogy a hatóság a Vig Mór ellen indított eljárás keretében tavaly év végén házkutatást tartott a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt.-nél is. 

Ezt is ajánljuk a témában

Gyanús utalások

Nem kellett rá sokat várni és kiderült, miért. Az atv.hu ugyanis arról számolt be, hogy 2020 novembere és 2022 júliusa között az A-Híd 1,4 milliárd forintot utalt Vig cégének, fentebb említett Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ebből az összegből továbbutaltak 900 millió forintot Vig Mór magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára. A gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról. 

A Mandiner hétfőn megírta azt is, hogy a rendelkezésre álló információk szerint,

miután a több más bűncselekménnyel is összefüggésbe hozott Vig Mórt egy jogerős ítélet miatt eltiltották az ügyvédi hivatás gyakorlásától, bevonták Hegedüst is az ügyletekbe,

aki – úgy tudjuk – a saját ügyvédi letéti számlájára utalta a Sunstrike Hungary Kft.-hez érkező maradék összeget, majd onnan mintegy ötszázmillió forintot felvett készpénzben.

Ezt is ajánljuk a témában

Hol a pénz?

Ezzel Vig és Hegedüs (akinek papíron nem volt köze a Sunstrike-hoz) csaknem másfél milliárd forintnyi Lánchíd-pénzhez jutott hozzá. Kérdés, miért kellett ezt az óriási összeget készpénzre váltani? Mi lett a pénz sorsa? Utóbbira Bajnai Gordon korábbi harcostársa adott sajátos magyarázatot, szerinte baloldali politikusokat fizettek le belőle. 

Hiteltelen Karácsony magyarázkodása

Fontos körülmény még, hogy a Hegedüs-féle pénzfelvételekre 2022 március vége, és 2022 július közepe között került sor, ez az időintervallum pedig cáfolja Karácsony Gergely eddigi védekezését a botránnyal kapcsolatban. A főpolgármester korábban ugyanis azzal érvelt, hogy időben nem estek egybe Vig Mór és az A-Híd Zrt. közötti pénzáramlások a Lánchíd felújításával. Hozzátesszük,

ez az okfejtés már korábban, Vig Mór esetében sem állta meg teljesen a helyét,

de Hegedüs Dániel már egy az egyben a Lánchíd felújítása idején vette fel azt a félmilliárd forintnyi készpénzt, ami a híd renoválásán éppen akkor dolgozó cégtől érkezett

Sokmilliárdos drágulás

Ide tartozó gyanús körülmény a tender megmagyarázhatatlan megdrágulása is: az A-Híd még Tarlós István alatt, 2019. szeptemberében nyerte el a munkát, ám Karácsonyék a hatalomváltás után új közbeszerzési eljárást írtak ki. A győztes ismét az A-Híd lett, ugyanakkor ötmilliárd forinttal drágább ajánlattal nyertek, mint amennyiért a Tarlós-érában végezték volna el a feladatot. 

A sokmilliárdos drágulás (bruttó 21,8 milliárd helyett 26,8 milliárd) mellett majdnem hatvanszorosára, 4,2 milliárd forintra emelték a Tarlós alatt zajló projekthez képest a vállalkozónak járó előleget, a céget terhelő kötbért viszont megfelezték.

Összesen 137 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2024. április 10. 07:37
Srácok,bírósági ítélet….vagy újra csak a KESMA? Azt ismerjük..🤮
rocktoberi-2
2024. április 09. 10:41
“Az egyre tovább gyűrűző korrupciós botrányra Karácsonyék még nem adtak ésszerű magyarázatot.” Nem is fognak. A segghülye szavazóikat amúgy se érdekli. Nekik elég annyi, hogy O1G. Majd a bíróságon magyarázkodhatnak.
states-2
2024. április 09. 10:08
Maffiavárosállam.
Grogu
2024. április 09. 09:24
Korrupciós botrány a Pénzügyminisztériumban: rengeteg kormánytisztviselő börtönbe kerülhet. Az egyik pénzügyminisztériumi dolgozó irányításával működő szervezet éveken keresztül a pályáztatási rendszer szinte minden pontjába bele tudott avatkozni. Feljavították a kenőpénzt fizető cégek pályázatait, az elbírálás során törölték a pályázatok alkalmatlanságára utaló nyomokat, a projekteket lezáró helyszíni ellenőrzéseket pedig meghamisították. Az ügynek összesen 54 vádlottja van, köztük olyan emberek, akik magas állami pozíciókat töltöttek be korábban. Közéjük tartozik Barta-Eke Gyula, aki Palkovics László korábbi miniszterrel együtt vezetett egy állami tulajdonú vállalatot, korábban pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kancellárja volt. A vádlottak között szerepel egy korábbi, uniós pénzek kifizetéséért felelős helyettes államtitkár, Karsai Tamás is. Ha már korrupció és itt még bizonyíték is van..;)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!